Kam v okolí

Spoznajte Nitriansku
vinohradnícku oblasť

Navštívte nás

Malebná oblasť plná vína

Wine apartments sa nachádzajú v prekrásnom vinohradníckom regióne, stvorenom na trávenie voľného času v prírode. Vrábeľský vinohradnícky región si zamilujete, ak máte radi kvalitné víno a nádhernú scenériu nekonečných viníc. Apartmány sú umiestnené v mestečku Vráble a v blízkosti nájdete pokojné miesta, ktoré sú ideálne na prechádzky, cyklotúry, pikniky.  

Wine apartments sú ideálnym východiskom aj na výlety do okolia. Odporúčame vám navštíviť napríklad arborétum v Mlyňanoch, obec Topoľčianky s klasicistickým kaštieľom a rozsiahlym anglickým parkom a jedinečný národný žrebčín v Topoľčiankach. Ak budete mať chuť počas vášho pobytu u nás spoznať zaujímavé atrakcie Nitry, tá je len 20 kilometrov vzdialená.

Čo ponúka okolie

Kam v okolí.

Vinohradníctvo v oblasti

Dejiny pestovania viniča a výroby vína siahajú až k Sumerom a Egypťanom do obdobia takmer 4000 rokov p. n. l., kam sa táto rastlinka dostala zrejme zo strednej Ázie a Kaukazu. Archeologické nálezy dokladajú začiatky vinohradníctva na území Slovenska v 7. storočí p. n. l.. S istotou sa dá tvrdiť, že na našom území oficiálne pestovali vinič a vyrábali víno rímske légie usadené v blízkosti Dunaja až v treťom storočí nášho letopočtu.

...zobraziť viac

 

V nasledujúcich storočiach sa pestovanie viniča postupne rozširovalo. Prvú zachovalú písomnú zmienku obsahujú až Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113. Listina z roku 1113 potvrdzuje pestovanie viniča benediktínskymi mníchmi z kláštora Sv. Hippolyta. Víno neslúžilo len pre potreby náboženských obradov, ale aj ako dôležitý obchodný artikel. Vinohrady a víno z územia dnešného Slovenska si v ďalších storočiach vyslúžili priazeň mnohých panovníkov.

Vrábeľský vinohradnícky rajón patrí do Nitrianskej vinohradníckej oblasti, ktorá je označovaná ako najrozmanitejšia zo všetkých vinohradníckych oblastí na Slovensku. Jej geografická rôznorodosť  umožňuje vznik lokálne špecifických viníc a ponúka veľké množstvo charakterov a štýlov vína. Je rozdelená na 9 vinohradníckych rajónov. Vinárstvo a pestovanie viniča má v regióne veľmi bohatú históriu.

zobraziť menej

Aktivity v okolí

Prevezte sa po vinárskych miestach na bicykli, vyberte sa na prechádzku, piknik, beh vinohradmi. S vínármi z regiónu sa môžete zoznámiť aj na niekoľkých vínnych festivaloch, výstavách, oberačkových slávnostiach, ale i priamo vo vínnych pivniciach a spraviť si vínnu cestu.

Objavujte okolie – Arborétum Mlyňany

12 km od Wine Apartments.

Arborétum Mlyňany, špeciálna botanická záhrada, je chránený areál v obci Vieska nad Žitavou. Spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe a s rozlohou 67 ha patrí k najväčším v strednej Európe. Za chránený areál bol vyhlásený v roku 1951. Založil ho v roku 1892 Dr. Štefan Ambrózy – Migazzi, ktorý tu dal postaviť nádherný romantický novoklasicistický kaštieľ.

...zobraziť viac

 

Arborétum je vedeckým pracoviskom SAV a pre verejnosť je sprístupnené celoročne, s výnimkou niektorých sviatkov. V celom areáli sa nachádza vyše 2500 druhov drevín a rastlín. Skladá sa z piatich tematických častí a vlastnej škôlky s predajom dopestovaných drevín a kvetín.

zobraziť menej

Objavujte okolie – Kaštieľ v Topoľčiankach

24 km od Wine Apartments, po ceste je Arborétum Mlyňany.

Monumentálny, zachovalý klasicistický kaštieľ je zakomponovaný do nádherného rozsiahleho anglického parku. V klasicistickom krídle sa nachádza múzeum historického nábytku a bytových doplnkov, vrátane kobercov, vyšívaných orientálnych závesov, obrazov, keramiky, hodín a zbraní.

...zobraziť viac

Všetky exponáty tu pri svojom odchode v októbri 1918 zanechali poslední majitelia – arcivojvoda Jozef August Habsburg s manželkou Augustou, vnučkou cisára Františka Jozefa I..

Súčasťou kaštieľa je zámocká knižnica, ktorá obsahuje vyše 14 000 zväzkov, náuková, vedecká, so spismi francúzskych, anglických, nemeckých osvietencov, encyklopédiami, botanickými a zoologickými atlasmi. V anglickom parku sa nachádzajú aj dve sochy (socha diviaka a socha jeleňa), ktorých autorom bol uznávaný sochár Alojz Štróbl. V roku 1970 bol kaštieľ vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Renesančné krídla slúžia v súčasnosti ako hotel.

zobraziť menej

Objavujte okolie – Národný žrebčín

24 km od Wine Apartments, po ceste je Arborétum Mlyňany.

Národný žrebčín založený v roku 1921 je špecializovaným a jedinečným zariadením svojho druhu na chov koní tradičných a športových plemien. V žrebčíne si môžete zajazdiť na koni, povoziť sa kočom, alebo navštíviť hipologické múzeum, ktoré je jediné na Slovensku.

Spoznajte Nitru

22 km od Wine Apartments.

Nitra je jedným z najstarších miest na Slovensku. Je to mesto histórie, množstva sakrálnych pamiatok, mesto kultúry, výstavníctva, múzeí a galérií a mesto študentov. Medzi TOP 10 Nitry patria podľa informačného centra nasledovné: Hradný areál, Horné mesto, Pešia zóna, Synagóga, Mestský park, Kalvária, Zobor, Dražovský kostolík, Slovenské poľnohospodárske múzeum a Zoborský kláštor.

...zobraziť viac

Určite vám odporúčame nevynechať návštevu hradného areálu. Nitriansky hrad spolu s opevnením je najväčším stredovekým hradiskom. Nechajte sa unášať časom histórie. Z hradného areálu budete mať nádherný výhľad aj na vrch Zobor.

V hornom meste pod hradným areálom si vychutnajte romantické uličky a tajomné zákutia, čarovnú atmosféru, honosné cirkevné budovy, historické pamiatky.  Pri jeho návšteve určite neprehliadnete sochu Corgoňa, mladého kováča, ktorý uchránil hrad pred nájazdmi Turkov, sochu Pribinu a mnoho iných zaujímavostí. 

Ak sa chcete vydať na náročnejšiu prechádzku, približne hodinový výstup a odmeniť sa nádhernými výhľadmi na mesto, vyberte sa priamo na vrch Zobor. Nenáročnú túru začnite prehliadkou pozostatkov najstaršieho kláštora na Slovensku. Zoborský kláštor vznikol v rokoch 850-880 na západnom svahu Zobora. Ku kláštoru sa viažu  aj najstaršie a najcennejšie písomné doklady z nášho územia – Zoborské listiny, pochádzajúce z rokov 1111 a 1113. Dokonca listina z roku 1113, ktorá je akýmsi súpisom majetku, potvrdzuje pestovanie viniča benediktínskymi mníchmi z kláštora Sv. Hippolyta. Víno už v tom čase predstavovalo dôležitý obchodný artikel.

Najfotogenickejším miestom v celej Nitre je Dražovský kostolík. Románsky kostolík sv. Michala Archanjela z prelomu 11.-12. storočia stojí na skalnatom kopci v mestskej časti.

zobraziť menej

Rezervujte si Wine Apartments aj vy!

Vyberte si z ponuky našich apartmánov a navštívte krásne vinohradnícke prostredie.

Write a review